Värvidest

„Me oleme need värvid, mida me valime ja need värvid peegeldavad meie olemuse vajadusi.”  Vicky Wall

Igal inimesel on oma lemmikvärvid, mis talle hästi mõjuvad. Igaüks valib enda ümber teadlikult või alateadlikult sobilikke värve. On olemas selline valdkond nagu värviteraapia, mida loetakse alternatiivmeditsiini üheks ravimeetodiks. Selle kaudu kasutatakse värvust ja valgust inimese füüsilise, emotsionaalse, hingelise ja psüühilise tasakaalu saavutamise jaoks.

Tegelikult võikski väita, et omamoodi värviteraapiaga tegelevad kõik inimesed, kes igapäevaelus värve enda ümber tähele panevad ja neid teadlikumalt valivad.

Küllap on värvid meie elus niivõrd loomulikud ja harjumuspärased, et valdavalt laseme ennast neist mõjutada enesele teadmata. Vähesed teavad, mis mõju peitub ühes või teises värvis. Millisesse emotsionaalsesse-hingelisse seisundisse võib üks või teine värv viia.

Värvid on ka omamoodi meeleolu indikaatorid: erksad värvid edastavad optimismi, suhtlemisjulgust, ambitsioone; pastelsed seevastu vaoshoitust ning tumedad viitavad omaette olemise tarbele. Punane, türkiis, kollane on ergutava toimega, sinine ja sinakasroheline seevastu rahustava mõjuga.  Heledad soojad toonid näiteks kollane ja punane muudavad ruumi avaramaks, tumedad külmad nt sinine väiksemaks. Samas tumedamad soojad toonid ehk kollane muudab toa optiliselt väiksemaks ja heledad külmad ehk helesinine avaramaks.

Värvi mõju psüühikale sõltub samuti kogemustest, hoiakutest, hinnangutest. Kuna need on määramatud ja raskesti mõõdetavad, siis võimaldab see värvidesse üle kanda oma enesetunde. Teiseks sõltub värvi mõju psüühikale kultuurilistest sümbolitest – värvidele antakse eri kultuurides erinevaid tähendusi ja tõlgendusi.

Alati tasub rohkem teada, millise värvi kasutamine riietuses, kodus, kontoris on just meile kõige parem. Värvid mõjutavad meie tundeid olulisel määral. Ka aktiivsus ja edu sõltub mingil määral õigest värvivalikust meie ümber.

Värvid loodusest teie koju

Värvid täidavad olemuslikult meie iga ärkvelolekuhetke, kuidas me aga värve tajume, sõltub valgustusest ja pinna tekstuurist. Värvimaailm tunneb mõisteid värvispekter ja värviring. Lihtsamalt on tegemist põhitoonide ja nende kombinatsioonidega, mille ahela teises otsas on värvitehaste värvikaardid, mis hõlmavad tuhandeid erinevaid toone.
Värvid võib võrdsustada ka loodusest tuttavate materjalidega, mis loovad meile kujutluse toonist, millest jutt käib. Sellisel juhul värvi võrreldakse näiteks liiva, mere, kriidi või grafiidiga. Samavõrd tuttavad on meile terminid kreemjas, roosakaspunane, sidrunikollane ja taevasinine.

Kodu värvimaailma luues tuleks arvesse võtta eraldi kõikide ruumide otstarvet, kasutajat, millisel ajal päevast kasutatakse ruumi, kui palju pääseb ruumi päikesevalgust, millised suuremõõtmelised mööbliesemed ruumi tulevad, milline on kõrvalasuvate ruumide värvilahendused ning milliseid emotsioone ja meeleolusid peaks ruum inimeses tekitama.

Valge sümboliseerib puhtust, veatust ja absoluuti. Seostub kõikidest värvidest enam pühadusega.Valge on üks sisustamise põhivärvidest. Puhas, särav ja loomulik. Valge  rahustab ja  annab meeleolu leppimiseks. Ärge kunagi kasutage puhast valget, seda ei ole looduses olemas.
Valge on turvaline, helge ja aega säästev lahendus. Sellega on lihtne ühendada teisi värve.  Valge on loomulikult tundlik määrdumise osas ning valge ja teiste värvide sobiv tasakaal nõuab silma ja õigete valgustite valik on vähemalt sama keeruline kui muudegi värvide puhul.

Sinine , ookeani ja taevasinist tajume pidevalt enda ümber. Sinise mõju sisekujunduses on jahutav ja rahustav. Sinine on ka ruumi avardav. Sinine haakub paljude värvitoonidega ja ta on seetõttu piisavalt “turvaline” värv erinevate kombinatsioonide loomiseks.
Elutoas ja köögis domineeriva sinise kasutamine nõuab silma ja julgust. Tänapäeva kodudes võib kasutada kontrastvärvina ühel seinal, treppidel või uste ja piirdeliistude esile toomiseks. Turvalisem, kuid siiski tähelepanu äratav võimalus on kasutada sinist aksessuaarides: vaasid, vaibad, valgustid, väikeste riiulite, peegli või maali raamistikus.

Punane on värv videvikust kui aeg peatub. Ükski teine värv Allalaaditud failei tekita niipalju emotsioone, isegi lausa kirge kui punane. Punane on värvitoonina üheselt mõistetav, kuid samal ajal keeruline, sest  punaseid värvitoone on olemas lugematul hulgal. Punast värvi ruumis kipub inimene ajataju kaotama.
Veinipunane soojendab. Kuna punane teeb ruumi väiksemaks, tuleks seda kasutada arukalt. Punane on parim väikestes kogustes õiges kohas. Väga maalähedast tooni punased on juba lähedased pruunile ja terrakota toone on  hõlbus teiste värvidega kooskõlla viia.

1565226-bigthumbnailKollane äratab optimismi ja loob õnnetunnet Seetõttu on kollane ka usu süstija, rõõmu teavitaja ja valguse vend. Kollane on päikese värv ja sümbol ning loob ruumi sooja tunde. Selle vastandvärv on lilla, mis muudab ruumi  aga külmaks. Kollase soojus tõmbab ligi päevavalgust, ning seda omadust saab kasutada värvide valimisel  eluruumi ida-ja põhjaosa tubadesse.
Tihti kombineeritakse kollast tugevate värvidega nagu must ja tumehall.

Roheline on levinud värv looduses, mistõttu on ta ideaalneimages (1) foon interjööri kujundamisel, sest me oleme nii harjunud seda rahustavat värvi  kõikjal enda ümber iga päeva nägema. Roheline on hea valik seintele. Taimede lehestiku  rohelust võivad meie koju  tuua roheline valgustus, lauanõud ja dekoratiivesemeid. Punase kasutamine vastavärvina rõhutab rohelise elegantsust. Roheline on tasakaalustatud ja tasakaalustav värv.

Pruun pakub  usaldusväärsust, ta on meie maa värv. Sisustuses on pruun The-best-top-desktop-brown-wallpapers-hd-brown-wallpaper-18rahustav taust värvilistele pindadele, kuid tuleb meeles pidada, et pruun ei suurenda meeleolu ja liiga suurel pinnal võib ta olla masenda. Ka helepruun st beež on rahustav, ja sellega kehtib sama  – ei soovitada kasutada domineerivaks värviks. Pruun on aga väga hea kohtades, kus on palju kirjusid materjale, näiteks raamatuid. Eriti heledamad, neutraalsed toonid sobivad hästi selgete toonide paariliseks.
Pruun võib olla suures pinnaskasutuses pehme mööbli kattematerjali värvina, kardinate ja vaipatena. Väikesed riiulid ja suured kapid on sageli kas puiduvärvi või siis pruuniks peitsitud.

Must on autoriteetne ja võimas ta võib tekitada tugevaid emotsioone. Täiesti1fd3cfea2bd983931aa6aa7e0be7149d musta tuba vaevalt leidub üheski kodust. Väiksemamahulistel pindadel on must siiski väga mitmeotstarbeline, alati vaoshoitud ja stiilne valik. Must nahkdiivan on paljudele jätkuvalt lemmikvalik. Vannitoas on saadaval plaate läikiva ja musta mattpinnaga ning mustriga. Elutoa musta kõrgläikelise pinnaga täispuitmööbel on tähelepanuväärne, kuid nõudlik. Kodu elektroonikaseadmetest leidub alati must variant. Ka kohvimasin, röster ja muud kodumasinad on sageli mustad, tahtlikult vastandina lauaplaatide heledusele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Kujundusest mitmes võtmes

%d bloggers like this: